Literární servery – bohaté, mnohobarevné světy pro všechny, které baví číst a psát

4. prosince 2012 v 0:00 | Barbora Hrůzová |  Zajímavé literární stránky

Milujeme příběhy. Ať už patříte mezi ty, kteří nejen rádi čtou, ale i sami tvoří a chtějí se o svoje díla podělit s ostatními, nebo jste "jen" milovníci vymyšlených příběhů, zvědaví, jak píší ostatní, pak jsou to světy pro vás.


Když jsem začínala psát, hledala jsem spřízněné duše a internet mi nabídl netušené možnosti. Protože mě baví magie, sci-fi a napětí, přihlásila jsem se na literární server Černý lord. Tehdy tam probíhala celoroční soutěž, kam mohl každý poslat neomezený počet povídek s a vítěz získal na celý další rok titul Černý lord. Po pár letech však tento server ukončil činnost. Dnes fungují stránky podobného zaměření s názvem falkonea.cz. Ty se ovšem neorientují jen na sci-fi a fantasy, ale mají i sekce horory, military, ze života a básně.


Zajímavých stránek najdete však na internetu mnoho a myslím, že vybrat si může opravdu každý. Neznám je všechny, a tak zde zmíním jen ty velké a se kterými mám osobní zkušenost. Jejich nespornou výhodou je, že každý návštěvník může hodnotit díla ostatních a srovnávat je se svými - dobrá zpětná vazba, která může výrazně pomoci začátečníkům i pokročilejším.

Velmi pěkné a podnětné stránky jsou piste-povidky.cz. Vyznačují se velikou různorodostí témat a stylů. Objevila jsem tam například sekce prabble a drabble, což jsou pojmy, které mi až do té doby nic neříkaly. Pokud nic neříkají ani vám, stručně vysvětlím:
  • prabble - literární útvar (např. povídka), kde všechna slova začínají na stejné písmeno. Vypadá to docela jednoduše, ale zase tak lehké to fakt není. Ale je to velká legrace.
  • drabble - povídka, která je napsána na základě tří, nebo pěti předem vybraných slov. Délka povídky je určena na přesně 100 slov a musí a v ní být použity všechny zadané výrazy. Slova se mohou skloňovat a časovat, nesmí se však měnit slovní druh ani číslo.
Na těchto stránkách najdete takéliterární soutěže a zajímavosti a jsou hojně navštěvované.


Jeden z největších literárních serverů na internetu je SASPI, nebo-li společenství amatérských spisovatelů, které má v současné době (jak jsem si přečetla) 4713 autorů. Adresa je saspi.cz.Další možnosti ...

Pokud by někdo chtěl psaní vzít opravdu vážně a měl zájem se v tomto oboru i trošku vzdělat, má příležitost například na stránkách spisovatelky, publicistky a překladatelky Evy Hauserové. Mohu doporučit z vlastní dobré zkušenosti. Paní Hauserová pořádá pravidelné literární dílny na adrese tvurci.psani.cz. Jsou různého druhu podle zaměření i pokročilosti účastníků.

TIP: Pořádá také různé akce, například každoroční Mikulášská setkání. To letošní bude 5. prosince od devatenácti hodin v Praze v Černé labuti, Na Poříčí 25.

Co se týče tvůrčího psaní, existují i stránky scénáristky Markéty Dočekalové, která se mimo jiné dlouho podílela na psaní scénáře pro televizní seriál Ulice. Nabízí zde on-line kurzy psaní literárních děl, scénářů k filmům i žurnalistiky. Má také různé další placené služby, jako například posouzení textů. Najdete je na scenare.cz.


Soutěž...

Máte-li zájem o sci-fi, píšete a jste soutěživí, můžete navštívit vanili.cz. Je zde vyhlášena soutěž s uzávěrkou do 31.12., tak to třeba ještě stihnete. V pravidlech se píše, že soutěžní povídka musí mít jen sto znaků a musí být v žánru sci-fi či fantasy.

Další příležitost zúročit svůj um nabízí Krajská knihovna v Karlových Varech, která již několik let pořádá literární soutěž a každý rok se jejím garantem stává jiná osobnost. Více informací najdete zde: Soutěž


Pro družné jedince ...

Pokud nejste zrovna psavci, ale "jen" milujete knihy, máte možnost přihlásit se na sociální síť bookfan.eu. Je otevřena všem milovníkům knih bez rozdílu věku, pohlaví a barvy pleti. Můžete si zde založit virtuální verzi své knihovničky, dělit se s ostatními o dojmy z právě přečteného a i jinak se nabažit literární potravy.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama