LITERÁRNÍ SOUTĚŽ: Mrazivé vyhlídky

26. prosince 2012 v 10:14 | redakce |  Soutěže

Vážení a milí čtenáři,
Vánoce se sice již pomalu ukládají k spánku, aby nasbíraly nové síly na rok příští, když už jsme ale přežili konec světa, zasloužíme si nějakou tu odměnu. Po vzoru soutěže Letem, literárním světem, která proběhla ještě za dob Numéra Un, jakožto jednoho jediného webu, i my vyhlašujeme klání o velice zajímavé ceny. Jste-li psavci básní a máte chuť vyhrát pěknou knihu, čtěte dále.

Co si budeme povídat, doba je zlá, na některých místech dokonce letos napadl sníh a šťastlivci okusili, jak vypadá mrazivá tvář paní Zimy. Zachumlaní do kožichů a čepic si ale můžeme připadat jako velcí páni. Zaizolovaní v několika vrstvách oblečení se vysmíváme vločkám do tváře a jak to tak bývá, když začne být člověku hej, vymýšlí skopičiny. Někdo si usmyslí, že vychytá každou sněžnou krásku padající z nebe, a někdo vezme rozum do hrsti a nechá se poměry inspirovat.

Redakce oddělení literatury při Numéro Un ve spolupráci se sekcí Čítárna po zralém uvážení rozhodla o uspořádání historicky první soutěže na těchto stránkách. Soutěž má pouze jednu kategorii a to poetickou. Zúčastnit se mohou tedy všichni, které baví psát básně. Tématem soutěže, jak již nadpis článku napovídá, jsou:

Mrazivé vyhlídky

Přijímáme příspěvky v českém i slovenském jazyce o maximálním rozsahu 12 000 znaků včetně mezer. Jste-li hračičkové, můžete si pohrát i s fontem, barvou písma apod. Vizuelní efekt je bezesporu důležitý. Dostaneme-li ale dílo, u kterého musíme přebarvovat text, abychom vůbec přečetli, co v něm stojí, spíše si uškodíte. To samé platí pro písma, u nichž je umělecký dojem převládající nad užitným prvkem.

Práce zasílejte na email: literatura-numeroun@centrum.cz

Soutěžní práce přijímáme do 25.února 2013

Výsledky soutěže zveřejníme 11.března 2013.

_________________________________________________________________________________

A o co soutěžíme?

1. místo
MRAZIVÉ LÉTO
Michaela Škultéty

V jihošpanělském městečku Marbella si patnáctiletá Lyra připadá jako v ráji. Až do chvíle, kdy zmizí její spolužačka Pia. Lyra se rozhodne přijít tomuto záhadnému zmizení na kloub. Nedlouho poté je Pia nalezena mrtvá a z letní idylky se stává zlý sen. Lyře se zdá, že se její matka chová divně. Navíc je přesvědčená, že zahlédla svou sestru, která zahynula již před deseti lety. Co jí matka tají? Jaká děsivá tajemství měla zůstat navždy skryta?


2.místo
ROURA OD KAMEN a jiné povídky
Josef Laufer

Mnohokrát jsem byl osloven, abych o sobě vydal sepsané spisy, jak je tomu zvykem u lidí s nepřehlédnutelným obličejem. Paměť je věc ošidná a ne vždycky člověku vyjeví pravdu prožitou, ale spíše pravdu časem k obrazu svému okrášlenou.
Asi by to v mém podání byla nuda, protože by se, vzhledem k mému věku, jednalo o několikasetstránkovou ságu. A tak mě napadlo, že bych se mohl pokusit o mnohem kratší a tudíž obtížnější útvar, jakým je povídka.
"Roura od kamen" je povídka vzniklá z anekdoty, která je o neodvratitelnosti osudu. A stejně tak i ostatní příběhy asi nebudou ctěnému čtenáři tak vzdálené od života kolem nás. A trochu fantazie taky neuškodí...
Josef Laufer


3.místo
ZÁVOD SE SMRTÍ
Brett Hoffmann

Konzultanti z Wall Street Stella Sartori a Jack Rogers jsou vysláni do Milána, aby prověřili finanční ztráty jedné z nejvlivnějších rodin. Dědic celého impéria zemřel při záhadné explozi letadla, od té doby peníze z jejich konta mizí. Brzy se ukáže, že nepůjde o obyčejnou finanční analýzu.
Stella a Jack jsou v nebezpečí života. Proč musel zemřít novinář, který pořídil záznam výbuchu? Kdo odposlouchává telefonáty? Byla smrt člena rodiny Aretinů tragická nehoda, nebo chladnokrevná vražda?Knihy do soutěže věnovalo nakladatelství Fragment. Děkujeme.


FRAGMENT
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 31. prosince 2012 v 10:57 | Reagovat

Veľmi dobrý nápad, táto súťaž :D

2 Eloran Arroway Eloran Arroway | Web | 31. prosince 2012 v 15:59 | Reagovat

Mít básnické střevo, tak do toho jdu... :D :-)

3 Katherin Katherin | Web | 19. ledna 2013 v 22:21 | Reagovat

Nádherný nápad :-). Zkusit to za to stojí :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama