Mánie; C. Larsen: Myslíte si, že je znáte, že?

7. prosince 2012 v 0:00 | Veronika Háková |  Thriller
Název: Mánie (Mania)
Autor: Craig Larsen
Překlad: David Petrů
Rok vydání: 2012
Počet stran: 312
Nakladatelství: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-3423-6
__________________________________________
Je lidské mýlit se. V okamžiku, kdy ale takový přešlap učiníte a začne vám jít o holý život, lehkovážnost se jistě velmi rychle vytratí kamsi do tmy. Mánie o jednom takovém velkém omylu vypráví. S chladem i zmatením sobě vlastním.


Myslíte si, že znáte své sourozence? A co když se nevinná klukovská výprava na zamrzlé jezero promění v noční můru z minulosti, která vám už napořád bude připomínat, že s vaším bratrem není něco v pořádku? Fotoreprotér Nick Wilder je na stopě vraha, který řádí v Seattlu jako smyslů zbavený. V jediném okamžiku však Nick zjistí, že žije úplně jiný život, než si představoval… Psychothriller Mánie, románový debut Craiga Larsena, to je halucinační výlet plný překvapení, krve a rozmazaných vzpomínek. Ale i když se budete bát, za každou cenu nechávejte oči otevřené! (oficiální anotace)

Nick Wilder pracuje jako fotoreportér pro seattleský deník Telegraph. Když je jednoho večera společně s bratrem Samem přepaden neznámým útočníkem, o němž je jisté jediné - působil velice zanedbaně - a záhy se budí na úplně jiném místě, než které si naposledy vybavuje, bez bot a totálně dezorientovaný, započne se odvíjet klubko zhoubného příběhu. Sama nalezne mrtvého s nožem zabodnutým do hrudi a stává se tak hlavním a de facto i jediným podezřelým. Nick si je však jist, že bratra nezabil. Vydává se proto do samého středu nejnuznější spodiny, mezi bezdomovce, aby přišel záhadě na kloub. Svou intervencí se však pouze více a více zamotává do pavučiny precizně vykonstruované blamáže, která Nicka přivede až na okraj myslitelného.

Kniha je to vskutku pozoruhodná. Nejenže si v průběhu čtení připadáte ještě více mimo než hlavní hrdina, ale i obsah samotný mění konzistenci. Zpočátku se Mánie tváří jako detektivka s velkým D. Někdo najde mrtvolu, přijede policie, ústřední postava se pustí do vyšetřování na vlastní pěst. Zhruba v polovině ale autor začne směřovat větší díl pozornosti na Nicka samotného a děj odbíhá od prvoplánovitého vyšetřování série vražd k pitvě osobního života protagonisty. Obecně by se dalo napsat, že Mánie je postavena na subjetivních prožitcích a dojmech Nicka Wildera a prvek krimi knize dodává akčnost. Ve třetí etapě se pak Craig Larsen rozhodl obě složky spojit - a vůbec bych se nedivila, kdyby u tvorby svého debutového díla zrovna rozdělával dvousložkové lepidlo. Celým dějem prostupuje znatelné zmatení, které autor přenáší na čtenáře. Předpokládám, že tento prvek byl zamýšlen od první řádky. Podezřívám však pana Larsena, že tomuto záměru až přehnaně přizpůsobil postavy a okolnosti, kterými se příběh posouvá kupředu.

Idea a pointa Mánie je geniální. Neotřelá, neohraná a narozdíl od některých titulů řadících se k tomuto žánru si vystačí i bez klišé zápletek. Dílu ale musím vytknout jednu, avšak poměrně podstatnou věc. Už od prvních několika málo stránek, které jsem měla za sebou, se mi vrstvení situací zdálo lámané přes koleno. I ostatní postavy vystupující v knize mi připadaly strojené, takže jsem tušila, jaké bude konečné rozuzlení. Což u takto zajímavého námětu rozhodně zamrzí. Pokud by autor eliminoval tyto, mnohdy i do očí bijící nesrovnalosti, a krapet upravil charaktery vedlejších rolí, aby člověka okamžitě netrklo, že tu něco nehraje, výsledný dojem by byl skvělý.

Ještě bych se na moment zastavila u již zmiňované třetí fáze změny konzistence. Jak jsem psala, celý úspěch této části je postaven na vrcholících pochybách a tak trochu berličce v podobě drogy. Uznávám, že miluju pocit, kdy nevím, na čem jsem, a napjatě vyčkávám, jak to celé skončí. V případě Mánie ale Craig Larsen přišel s křížkem po funuse. Navíc v zápalu snahy o co neintenzivnější prožitek a soucítění s Nickem došlo hned na několika místech k nepřehledným situacím.

Navzdory výše zmiňovaným úletům jsem ale přesvědčená, že se u četby Mánie nebudete nudit. Craig Larsen stvořil celkem dobře psychologicky fungující svět, který ke každému z nás vyšle varovný signál, že ne všichni lidé jsou dobří a ne všichni s námi jednají narovinu. Kniha není příliš obsáhlá, a tak poslouží jako příjemný společník pro zimní večery, kdy má člověk mezi pečením cukroví a balením dárků chuť uniknout do jiné reality. Když už nic jiného, koho by nepotěšilo, že má tak jiskrnou dedukci.
***
Konečné hodnocení: 4/5
***

Knihu Mánie vydal Knižní klub

_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

Anotace a obrázek staženy ze stránek nakladatelství.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | E-mail | Web | 11. prosince 2012 v 17:49 | Reagovat

To zní zajímavě, docela psycho. :D

2 Joey Joey | E-mail | 12. května 2013 v 14:59 | Reagovat

No právě jsem knihu dočetl a abych sepřiznal, nedokázal jsem se od ní odtrhnout.... přiznávám se, že jsem často nevěděl co je realita a co je sen, což navodilo efekt takový jako že jsem se já sám cítil v nickově kůži. Když jsem dočetl poslední kapitolu a zavřel knihu, ještě dobrých 10 minut jsem jen seděl a dával si dvě a dvě dohromady... tomuto dílu by mi filmové zpracování snad ani nevadilo, ba naopak, jen by to musel udělat opravdu někdo se zkušeností a ne jen tak nějaký hejsek. já hodnotím za 5 z 5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama