Nobelovka jako "největší" cena za literaturu

5. prosince 2012 v 14:22 | Micha K. |  Dějiny literatury
Každý z nás si již v mládí může vybrat, na jakou Nobelovu cenu chce během života dosáhnout. Tyto ceny se http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/e/ed/Nobel_Prize.png/220px-Nobel_Prize.pngudělují na základě testamentu pana Alfreda Nobela, který nevěděl co s penězi a tak je šlechetně využil na budoucí odměňování mužů vědy a umění. Řekla bych, že to byl dobrý pokus o vyrovnání karmy - po tom, co vynalezl dynamit.


Každopádně je cen pět a udělují se každoročně. Za fyziku, fyziologii, chemii, mír a samozřejmě literaturu. Když už jsem mluvila o té šlechetnosti - myšlenka byla ta, že každému, kdo cenu získá, budou touto cenou dány prostředky pro další pokračování v jeho práci. Ale ne každá Nobelova cena je to, co bylo zamýšleno. Tedy aspoň v posledních letech. Tu za mír už například delší dobu nebere nikdo vážně. Chudák pan Nobel, jestli tohle vidí.

A ne každá je dobrá tak, jak bylo zamýšleno. "Za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru" to jsou ta slova, na základě kterých se hodnotí, kdo má být v literatuře držitelem prestižního ocenění. Tady se tedy Pan Nobel vyjádřil drabet nešťastně. Nikdo si totiž není dodnes tak docela jistý, co slova "v ideálním směru" znamenají. Nemůžeme se tedy divit, že toto ocenění nedostanou nejlepší z nejlepších v literatuře, jak by se dalo předpokládat.

Jeden způsob interpretace je, že se jedná o příběhy v idealismu, čímž jsou vyšachováni autoři většiny skvělých děl, druhý je oproštění od politiky, čímž jsou vyšachováni … ehm … další autoři. Jistě bychom našli i jiné způsoby výkladu, ale tyto jsou asi nejznámější.

Pokud se pak tedy podíváme na seznam laureátů této ceny, nemůžeme se divit, že o některých lidech jsme neslyšeli, ani nečetli. Zato ti, co by si Nobelovu cenu zasloužili díky jejich přínosu literatuře a které díky jejich umění zná každý, jsou cenou nedotknuti.

Je sice diskutabilní, zda se této věty drží Akademie, která ceny uděluje, ještě dnes, stejně bych vás všechny, moji milí milovníci literatury, chtěla poprosit: pokud chcete náš stát a sebe proslavit právě touto cenou, nepiště o politice a ani antiutopická díla, či jim podobné. Děkuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama