Noční záře; T. Heitmann: O zachování lidství

2. prosince 2012 v 15:04 | Marie Lachendrová |  Fantasy
Název: Noční záře (Nachtglanz)
Autor: Tanja Heitmann
Překlad: Jiří Pondělíček
Rok vydání: 2012
Počet stran: 318
Nakladatelství: DEUS
ISBN: 978-80-87408-13-1
____________________________________
Němka Tanja Heitmann je autorkou již dvou úspěšných knih; Zimního měsíce a Ranních červánků, vydaných nakladatelstvím Deus. Další román vznikl právě na podnět čtenářek Ranních červánků. Trvaly na tom, aby autorka vysvětlila, proč se jejich hrdina chová tak, jak se chová. Nemusely nijak naléhat. Tanja svým čtenářům znovu ukázala, jak barvitou má fantazii. A tak, přestože byly Červánky bez debat kouzelné, dílo o minulosti hlavní postavy je hravě předčilo.


Ať je svět jakkoli krutý, Adamovi ukázal svou temnou stránku vcelku osobitým způsobem. Mladý muž se probral ve Francii, aby zjistil, že ani tam, kde by měl být sám, nemá klid. Vzbudil se celý od krve, zmatený a na místě, které neznal, přičemž mu v hlavě zněly vlezlé připomínky cizí osoby. Takříkajíc měl v mysli plno. Nešlo o člověka. Člověk netouží po obětech a krásných dívkách, respektive jejich těle a pulzujícím životě v nich. Ani on nechápal, proč chce uposlechnout naléhavé požadavky hlasu. Celé odpoledne i večer se snažil přijít na to, kdo je, nebo alespoň, jak se octl v Paříži. Nastal takřka konec osmnáctého století. Nebyl si jistý tím, jaká je jeho rodná země, natož jestli mluví francouzsky odjakživa. Mezitím se zapletl do bitky, v sebeobraně zavraždil dva místní násilníky a zhnusil se sám sobě. Přitom jediná osoba, která mu mohla pomoci, byla stejná zrůda jako on. Etienne Carriér jej odvedl do svého domu a prozradil, že od onoho dne do konce věčnosti bude sloužit hlasu, kterého popsal jako démona. Adam se v následujících letech, kdy mu přinášel krvavé oběti, urputně snažil zachovat svou lidskost. Sedmdesát let mu sloužil, nikdy se ovšem nenechal zahnat do pozadí, ne úplně. A právě v tu chvíli, kdy svůj boj skoro vzdal, se v jeho životě objevila Esther. Irka s ohnivým srdcem.

Noční záře je působivá kniha o stvůrách, lásce a lidství. Mezi jinými autorčinými díly vyniká. Trochu mě zamrzelo, že se vyprávění uprostřed knihy stočilo jinudy. Dějový skok k části o lásce nebyl přirozený. Začala slibným příběhem o Adamovi samém, o jeho prožívání a rozporu s démonem, jehož sebejisté a záštiplné monology dodávaly příběhu na jiskrnosti, zanechávaly ve mně dojem egoistického maniaka, který si bere to, co mu dle jeho mínění patří. Když Adam na parazita v sobě reagoval, setkávala jsem se s ironií a hořkým humorem, který se k příběhu dost dobře hodil. Tanja přímo bravurně vykreslila démona a lidskost, která proti němu každý den bojuje, aby v závěru prohrála. Nakonec se však pro lepší záběr neustálého sebezapírání rozhodla pro mezeru v podobě delšího časového úseku. Přestože Adamovo delší rozjímání mohlo ohrozit napínavost celého příběhu, zklamala mě těžkopádnost situace, při které potkal Esther. Démon se nejenže se svými prohlášeními krotil, hlavní roli měla romance, která sílu tématu utlumila. Naštěstí se v příběhu objevilo i pár osvěžujících postav, magií přímo sršících. Scény s démonem Andrewsem byly prodchnuté vzrušujícím kouzlem rozhovorů dvou nepřátel, kteří nakrátko uzavřeli mír. Příběh měl díky němu spád.

Heitmann dává dostatek prostoru představám čtenářů. Pro nečekaný konec je možné, že se budete dožadovat dalšího dílu, a to buď se zoufalstvím, nebo stejným zapálením, s jakou Noční záři přečtete. Přestože mi přišla přítomnost Esther zbytečná, zápletka byla promyšlená a uhrančivá. Už po přečtení Ranních červánků mi pár faktů vrtalo hlavou. Pokud jste tedy čtenáři této německé spisovatelky, či rádi podléháte příběhům plným fantazie a tragické lásky, Noční záře je ten typ knihy, do níž se ponoříte až po uši a nevzhlédnete, dokud vám poslední strana neprozradí, že je konec.

*
Konečné hodnocení: 4/5
*

Knihu Noční záře vydalo nakladatelství Deus.

________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Obrázek stažen ze stránek nakladatelství.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama