Vítejte na planetě Literatura

1. prosince 2012 v 0:00 | redakce

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,


dovolte mi, abych Vás zde jménem celé redakce co nejsrdečněji přivítala. Mnozí z Vás se k nám dostali prostřednictvím odkazu na mateřských stránkách prapůvodního Numéra Un. Ty jedince se pokusím ujistit, že míníme pokračovat v tradici započaté tímto serverem a udržovat ji v bdělém stavu i nadále. Přibylo sice mnoho nových tváří, ideologie však zůstala v hrubých rysech zachována. I nadále se budeme snažit prosvětlovat svět internetu kvalitními příspěvky o knihách a všem, co se kolem nich točí. Ať jste však staří známí, nebo mladí neznámí (možno přetransformovat do dalších podob), na úvod se, prosím, pohodlně usaďte, budu Vám vyprávět příběh.


***


Žila byla jednou jedna podnikavá dívka, které web neřekl jinak než Le fille Ash. Byla to téměř akční superhrdinka, k tomuto titulu jí chyběly pouze nadpřirozené schopnosti - i když, kdo ví. Milovala vše, co byť jen vzdáleně souviselo s uměním. Literaturu, divadlo, hudbu i tanec. Nenosila však ani červený čepeček, ani neupínala své tělo do latexových oblečků, přesto by jí Godzilla mohla závidět stopu, kterou ve světě internetu zanechala. A příběh, který Vám dnes budu vyprávět, je právě o ní a o začátcích magazínu Numéro Un.


Le fille Ash skočila do role umělce rovnýma nohama. Kromě soukromých docházek na hodiny baletu se angažovala na stránkách PištePovídky.cz, kde publikovala své první literární pokusy, a jako "vedlejšák" vedla vlastní blog, na němž se čtenáři sdílela nejen svou tvorbu, ale i zážitky a postřehy (ne)všedních dní. Listy snů však brzy přestaly stačit. Přeci jen, jednalo se spíše o deníček na úrovni a Le fille Ash vyhledávala stále nové a větší výzvy. Tou dobou se jí také v hlavě začal rodit nápad založit Numéro Un.


V době, kdy má maličkost zapadla do kolektivu redakce, stránky už byly zaběhnutým systémem se stálou čtenářskou základnou, množstvím publikovaných článků a i jinými důkazy fungující skupiny lidí, kteří se něčeho snaží dosáhnout navzdory ne příliš dobrým podmínkám. Tehdy začaly Le fille Ash těžké časy. Abyste chápali, jako člověk nejsem ani tak prostorově výrazná, aby poznámka souvisela s váhou, ani se mnou není - snad - tak těžké pořízení. Má nátura je však značně náročná, ve většině případů nespokojená a hlavně připravená dvacet čtyři hodin denně podávat vyšší moci podněty k přemýšlení. Snažílek. Nutno však podotknout, že i přes příběh vyprávěný v minulém čase a povahu mé pominutelné osoby je Le fille Ash stále naživu. V období mého nástupu se na Numéru Un rozbíhala literární soutěž, takže byly stránky i vcelku hojně navštěvované.


Mohlo by se zdát, že tady příběh končí. Ale chyba lávky. Výzvy jsou tu pořád a člověk jako Le fille Ash si přeci nemůže nechat žádnou ujít. Proto jak se stalo, tak se stalo, Numéro se rozdělilo. A právě naše oddělení, oddělení literatury, je jednou z odnoží tohoto rozsáhlého společenství. Působíme trochu jako mafie, že? V současné době se paralelně rozbíhají oddělení literatury, filmu, hudby, divadla, fotografie, výtvarného umění a oddělení čítárna.


***


Tak, toliko k historii a vysvětlení, jak jsme se tu vlastně vyloupli. A v rámci navozené nostalgie si dovolím upozornit na možnost stát se členem nově vzniklé, a stále ne plně obsazené, redakce tohoto oddělení. Stačí kliknout sem, prostudovat podmínky a poté už jen děj se vůle Boží. Uznávám, že v dnešní době je počet zájemců, kteří by měli o toto místo zájem, nižší, než bychom potřebovali, ale i tak nepřestávám doufat. Internet, coby mocné médium, mi dává naději, že kdesi v dáli existuje kýžený redaktor, či redaktorka.


Nejspíš by bylo vhodné Vás navnadit, co můžete očekávat. Jak by jistě každý z Vás předpokládal, články budou primárně soustředěné na knihy. Ty krásné, prozatím stále ještě papírové předměty, které tolik milujeme. Můžete očekávat množství recenzí, přehledy knižních novinek, rozhovory, trochu teorie i dějin. Novinkou oproti "staré" verzi Numéra jsou rubriky "Akce" a "Seriály". V akcích naleznete seznam chystaných autogramiád a jiných událostí, na které můžete zavítat. Rubrika "Seriály" postupem času představí sérii článků, zabývajících se uzavřeným tématem. Není vyloučeno, že nás jednoho krásného dne osvítí dosud neobjevený druh radiace a nějaké rubriky přibudou. Proto, milé čtenářstvo, mějte oči na šťopkách a sledujte nás. Přehled o chystaných článcích Vám usnadní kalendář v bočním menu, kde naleznete výňatek z publikačního plánu na daný týden.


A abychom nevypadali, že pouze plkáme do éteru a kde nic, tu nic, již dnes si můžete přečíst, jaké knihy vycházejí tento měsíc a zaujaly nás.


Zatím se s Vámi loučím. Přeji mnoho zábavy při čtení kvalitní literatury a pevně věřím, že ani příspěvky na našich stránkách nebudou patřit mezi nejnudnější. Pokusíme se o to. Užívejte dne, Carpe diem, a třeba se "setkáme" v komentářích pod některým z článků.


Za redakci oddělení,

Veronika Háková
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama