Leden 2013

Černý déšť; Graham Brown

31. ledna 2013 v 4:47 | Nathalie "Surynka" Peyrichout |  Thriller
Název: Černý déšt (Black rain)
Autor: Graham Brown
Překlad: Jiřina Stárková
Rok vydání u nás: 2012
Počet stran: 432
Nakladatelství: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-3319-2

Národní výzkumný institut Spojených států se zmocní záhadného krystalu s mayskými hieroglyfy. Nález a následné pokusy na něm provedené jej odhalí coby možný zdroj nové energie - čisté, nevyčerpatelné, levné. Na místo nálezu, k troskám mayskému chrámu, odjíždí výprava vedená mladou, ambiciózní Danielle Laidlawovou, která si podle instrukcí najme pilota jménem Hawker, bývalého agenta CIA.
Výprava musí čelit nástrahám brazilské džungle, kde kromě domorodých kmenů řádí i děsiví nezničitelní tvorové, a také multimilionáři Kaufmanovi, jenž chce novou technologii získat pro sebe. Další podivný artefakt, který výprava přiveze zpět, odpočítává čas k 21. prosinci 2012…
Akční, napínavý, exotický a dobrodružný - takový je Černý déšť, debutující thriller Grahama Browna. (Oficiální anotace)


Morrell D., Na ostří: Akce a zase akce

29. ledna 2013 v 6:50 | Barbora Hrůzová |  Thriller

David Morrell
Na ostří
Překladatel: Dalibor Míček
ISBN 978-80-7362-889-5
Rok vydání: 2012
Počet stran: 456
Nakladatelství Alpress edice KLOKAN

Knihy Davida Morrella se vyznačují poměrně širokým záběrem témat, vždy však jde o četbu napínavou, většinou spadající do kategorie thriller. Kniha Na ostří je pak thrillerem super akčním od začátku až do konce, čtenáře po celou dobu téměř nenechá vydechnout.

Aaron a Carl jsou kamarádi od dětství, v dospělosti však už nejde jen o jednoduché přátelství dvou osamělých duší. Každý z nich má trochu jiný žebříček hodnot a jinak nastavené rozpoznávání dobra a zla. Když se po letech znovu sejdou, jejich vztah nutně prošel dramatickou a tragickou proměnou. Stali se z nich nepřátelé na život a na smrt, zároveň však i s příměsí lítosti a pocitu zrady a zmarněné příležitosti.

Většina napínavého románu spočívá v popisování akčních scén. Každou chvíli se střílí, vybuchuje, srovnává se zemí a hlavně se neustále vraždí.

Kladní hrdinové - manželé Aaron a Jamie mnohokrát unikají smrti jen o vlásek, zatímco jejich přátelé, pomocníci a kolegové okolo nich padají jako mouchy. Manželé musejí řešit dvě základní hádanky: kdo je zrádcem v jejich vlastních řadách a čeho chce jejich nepřítel vlastně dosáhnout? Jde jen o pomstu, nebo je za tím něco víc?

Autor nezakrývá svůj obdiv k elitním jednotkám a oficiálním strukturám moci v USA. Přestože se i tam vyskytnou poměrně nesympatičtí jedinci, jako celek jsou jednoznačně "ti správní hoši". Demonstranti a odpůrci ničení životního prostředí, kácení deštných pralesů a vykořisťování zemí třetího světa jsou zde vykresleni jen jako stád o ovcí a vedlejší, dost nepovedený, produkt demokracie.

Celou knihou se pak vine obdiv k tzv. chladným zbraním - nožům všeho druhu. Poučíme se něco málo o historii jejich výroby, o nejslavnějších a nejdražších kouscích a také o způsobech, jakým se nože používají k zabíjení.
Příběh se ovšem velmi dobře čte a díky permanentní akci se jen těžko odkládá. Řekla bych, že by se podle ní dal natočit veleúspěšný hollywoodský superakční trhák, který by se líbil především mužům.

***
hodnocení: 4/5
***

Knihu Na ostří vydal Alpress.


Rozhovor s mladým překladatelem, intelektuálem a humanistou Lukášem Merzem

25. ledna 2013 v 5:23 | Barbora Hrůzová |  Rozhovory

Mgr. Lukáš Merz je absolventem anglické a germánské filologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V současné době je studentem doktorského programu na katedře anglistiky. Má dlouholeté zkušenosti s výukou angličtiny jak individuálně, tak i ve skupinových kurzech, vyučuje kurzy FCE, vede skupinové kurzy ve Fakultní nemocnici Olomouc a společnosti Timken, a.s. S Davidem Livingstonem dlouhodobě spolupracuje při výuce a překladech. Je spoluautorem anglické verze katalogu Arcidiecézního muzea v Olomouci. Je ženatý a má dvě děti. Letos mu bude 33 let.


Tom Clancy: Proti všem

24. ledna 2013 v 23:05 | Adéla Vörösová |  Knižní novinky
Spolupracovali: přeložil Jiří Špalek (originál- Against all enemies)
Vazba: vázaný
ISBN:
978-80-7461-186-5
EAN: 9788074611865

Proti všem

V románu Proti všem nepřátelům se Tom Clancy a Peter Telep věnují problematice pašování drog a hrozbám útoků blízkovýchodních teroristů. Děj knihy čtenáře přivádí do dvou měst po obou stranách hranice mezi Mexikem a USA, na místa, kde dochází k masovému pašování drog. V Juárezu mezi sebou bezohledně válčí dva nejmocnější mexické drogové kartely o to, kdo ovládne přísun drog přes hranici do USA. Na pozadí těchto jinak dobře známých skutečností se odehrává napínavý děj. Nepřátel je skutečně mnoho patří k nim nejen drogové mafie, do obchodu s drogami zasahuje i Tálibán, podporovaný vládci kmenových území v Pákistánu a v Afghánistánu. Román líčí dramatické události a vraždy, provázející stavbu tunelu pod hranicí USA s Mexikem, který má být jeden z největších, a usilovné a dlouho neúspěšné pátrání po tajemném vůdci mexického juárezského kartelu, jenž tunel buduje. Do spletité pašerácké sítě obchodníků s drogami, kteří je dodávají do USA a k nimž patří společně pěstitelé marihuany, zpracovatelé koky v Jižní Americe i na území na jihu USA a afghánští obchodníci s opiem, vstupuje skupina teroristů, kteří usilují o navázání spolupráce s některým z drogových kartelů, aby s jeho pomocí tajně pronikli do USA, kde zamýšlejí zopakovat 11. září. Podaří se jim násilně, proti vůli vůdce mexického drogového kartelu, projít nově vybudovaným tunelem do USA. Kniha obšírně líčí dramatické osudy účastníků všech těchto událostí a činnost agentů FBI, DEA, CIA i dalších agentur při postupném odhalování a likvidaci všech nepřátel Děj vrcholí šokujícím odhalením vůdce největšího mexického drogového kartelu a teroristickým útokem na letadla na šesti významných amerických letištích. Autoři se nevyhýbají drsnému líčení krvavého, nemilosrdného násilí provázejícího válku mezi kartely, proniknutí teroristů do USA, bezohlednou přípravu teroristického útoku i samotné jeho provedení; spoléhají na magické číslo 666, které má podle koránu zaručit úspěch akce a skutečně drtivý dopad na vybrané cíle.

Karel Čapek - Loupežník

24. ledna 2013 v 23:04 | Natali
Knihu jsem si půjčila hlavně kvůli Bílé nemoci, kterou mám jako povinnou četbu, ale jelikož mám Čapka ráda, pustila jsem se do čtení celé knihy a první málo známá hra, mě úplně dostala.

Realismus ve Francii

21. ledna 2013 v 18:00 | Micha K. |  Dějiny literatury
Realismus, tedy směr druhé poloviny 19. století, se vyznačuje přesným a faktickým vylíčením všech skutečností tak, jak jsou. Ve Francii se z něho v té samé době vyvíjí naturalismus, který rovněž usiluje o přesné líčení všeho - avšak to, na co se zaměřuje, je nějakým způsobem zvláštní. Základní rozdíl mezi nimi je tedy ten, že realismus zachycuje průměrné lidi, kdežto naturalismus ve Francii zachycuje lidi na okraji společnosti a další pochybné existence. Soustředí se tak na vylíčení toho největšího utrpení. Všechny postavy zachycené v naturalistické literatuře mají svůj předurčený osud, který je za všech okolností nevyvratitelný.

Realismus vzniká rovněž ve Francii, a to konkrétně kolem časopisu revue Réalisme, kde se seskupují právě lidé, kteří zastávají názor, že umění není o snění a fantazii, ale o skutečnosti, objektivitě a pozorování.
Nejoblíbenějším žánrem je zde román, dokonce vznikají celé románové cykly. O něco méně oblíbené jsou též novela a povídka.

Dnes nejspíše nejznámějším představitelem jak realismu, tak naturalismu ve Francii je Émile Zola. Právě pod jeho rukama se naturalismus rodí. Perfektně umí zachytit osud člověka a celé francouzské společenské pozadí. Jeho první román, Tereza Raquinová, kde líčí duševní stavy vrahů, je téměř nic porovnání s jeho nejvýznamnějším dílem, což je románový cyklus Rougon-Macquatrů. Má celkem dvacet dílů, které na sebe navazují. Vše se točí kolem jednoho rodu, kde je na všech postavách dobře vidět jejich předurčení k povětšinou tragickému osudu. Nejznámější díly jsou bezesporu Zabiják, Nana, nebo Člověk bestie.
Pro tento cyklus se však zapomíná na Zolovu další tvorbu. Rougon-Macquatrů nebyl jediný románový cyklus, který napsal. Lurdy, Řím a Paříž je další cyklus, tentokrát zaměřený proti církvi. Plodnost, Práce, Pravda a Spravedlnost, souhrnně Evangelia, jsou ovlivněna utopií socialismu. Román však nebylo jediné, co psal. Za zmínku stojí i Povídky o Ninoně a Nové povídky o Ninoně.

Rovněž velmi známý je Zolův o deset let mladší kolega, Guy de Maupassant. V počtu románů se Zolovi nemůže rovnat, napsal jich totiž pouze šest. Jeho práci tvoří hlavně povídky a novely, kterých napsal několik desítek. Není proto divu, že zrovna povídkou se proslavil. Její název je Kulička. Ta zobrazuje charaktery "příkladných" občanů nejlepší společnosti. Nejznámější román se nazývá Miláček. Je zde vylíčeno zákulisí společnosti. Politika taková, jaká skutečně je - nevyjímaje korupci a manipulaci. Maupassant se nevyhýbá psychologickému románu, jak můžeme vidět v díle Petr a Jan.

Henri Marie Beyle (Stendhal) je z představitelů tohoto směru první. Když totiž zasahuje do polemik literátů ve Francii, jeho základy vymezuje. Červený a černý, Kronika roku 1830 je dvoudílný román, který ukazuje člověka z nižších společenských vrstev a jeho probíjení se do těch vyšších . V dalším dvoudílném románu, Kartóze parmské, líčí také vývoj člověka, tentokrát ale po charakterové stránce. Stendhal patří k autorům, u kterých byla po smrti vydána jeho korespondence, paměti a deníky. Zanechal nám ovšem více děl, například O lásce je kniha esejí, nebo Italské kroniky patří mezi autorovi nejznámější novely.

Gustave Flaubert je stejně jako ostatní zmínění alespoň z části pařížanem. Jeho dílo není tak početné, což ovšem neubírá na významu autora. Když se řekne Gustave Flaubert, všem by se měla vybavit Paní Bovaryová. Je zde zachycen život hrdinky Emy. Neobvyklé je to, že dílo je napsáno z jejího pohledu. Protože se jedná o nešťastnou ženu, příběh nekončí dobře. Bouvart a Pécuchet je za Paní Bovaryovou druhý nejznámější román. Tento je bohužel nedokončený. Vtipně nám ukazuje nástrahy vědeckého bádání. My tento román můžeme znát díky filmu Byli jednou dva písaři od Jána Roháče.
Nejsou to však jeho jediná díla. Například svoji politickou zpověď zaznamenává Gustave Flaubert v Citové výchově a historii Kartága v díle Salambo.

Nakonec nám nesmí uniknout ani Honoré de Balzac. Pokud se podíváme na počty děl, rozhodně to není nikdo zanedbatelný. Proto se třídí do třech oddílů - respektive autor sám je člení: studie filosofické, analytické a studie mravů. Mimo to píše i divadelní hry a povídky s novelami, jak je pro tuto dobu obvyklé.
Ne spousta děl je však známá - některé mohu jmenovat: Třicetiletá, Farář Tourský, Stará panna, Kabinet starožitností, Vautrin, Sestřenice Běta, Bratranec Pons
Proslul především díky Otci Goriotovi, kde je zaznamenána snaha o společenský vzestup dcer hlavního hrdiny a na to navazující odcizení s otcem, které se snaží muž napravit. Bezvýsledně, protože egoistické dívky o něj nejeví zájem.
Druhé významné dílo je Lesk a díla kurtizán, Jak je z názvu patrné, autor nás bere do prostředí prostituce, ale i zločinu. Je kritikou místní buržoazie.


Zajímají vás nějaké mimoliterární novinky této doby? Kromě Eiffelovi věže se můžete podívat na toto:

Rok 1883 je totiž rokem, kdy se koná první jízda z Paříže na Balkán tímto opravdu luxusním vlakem.

Micha K.

Chbosky S.;The Perks Of Being a Wallflower

20. ledna 2013 v 17:14 | Greni |  Romány
Název: Perks Of Being a Wallflower
Jméno autora: Stephen Chbosky
Rok vydání: 1999
Počet stran: 256
Nakladatelství: Pocket Books
ISBN: 0-671-02734-4

"He's a wallflower. You see things. You keep quiet about them. And you understand." Stydlivý, inteligentní, šestnáctiletý kluk, jenž pochází z obyčejné rodiny střední vrstvy - takový je Charlie. Kniha začíná v momentě, kdy Charlie poprvé nastupuje na střední školu s předsevzetím, že si po loňském neštěstí zase najde přátele. Jako vůbec první si jej všímá mladý profesor literatury, jenž poznává, jak výjimečně chytrý je a nabízí Charliemu pomocnou ruku. Během dalších dní potkává výstředního dlouhána Patricka a jeho kamarádku Sam, studenty z posledního ročníku. Zjišťuje, že svět, do kterého se po jejich boku dostává, je plný hudby, divadla a lidí, kteří bez ohledu na svou zpravidla černou minulost stále stojí při sobě. Postupně pak do této společnosti zapadá a prožívá všechny obyčejnosti školního roku střední školy - večírky, alkohol, první polibek, Rocky Horror Picture Show, nepochopení, rvačky i noční jízdy za hlasitých The Smiths.

Sdílíme: Hoferek S.; 2052

6. ledna 2013 v 16:59 | Filip Faja |  Sci-fi
Název: 2052
Podtitul: ---
Počet stran: 16
Autor: Stanislav Hoferek
Vydavatel: Greenie knižnica
Počet hvězdiček (průměr): 3/5
Ke stáhnutí: ZDE
Časopis Pevnost vyhlásil súťaž, do ktorej sa mohol ktokoľvek zapojiť svojimi poviedkami. Stanovené pravidlá sa týkali dĺžky (3-5 normostrán v každej poviedke), a tiež mali byť veselé, obsahovať čipy a taktiež sa mali odohrávať v roku 2052. Keďže sa nepodarilo dokončiť všetky tri v stanovenom termíne, nedostali sa tieto poviedky do žrebovania. S odkladom vychádzajú v Greenie knižnici. Poviedka o inej planéte a stroskotancoch, o humanite v každom z nás a o skúmaní zástupcov mimozemských civilizácii. Neskôr sa počet poviedok začal zväčšovať.


Právě vyšlo: Caseyová J., Beze stopy

3. ledna 2013 v 19:45 | Veronika Háková |  Právě vyšlo

BEZE STOPY (Jane Caseyová) - Argo

Překlad: Jana Stuchlíková
Formát: vázaná, 344 stran
ISBN: 978-80-257-0762

Román Beze stopy je napínavá psychologická detektivka se strhující atmosférou; přestože jde o debutovou prózu, ocitla se kniha záhy na žebříčku britských bestsellerů, stejně jako autorčiny následující knihy THE BURNING a THE RECKONING.
Když v irském městečku zmizí dvanáctiletá Jenny, uvědomuje si její učitelka Sára Finchová mnohem lépe než ostatní, že se s každým dalším dnem zmenšuje naděje, že její žačku naleznou živou a zdravou. Jako dítě totiž Sára zažila něco podobného: jednoho dne beze stopy zmizel její starší bratr Charlie, a celou její rodinu tato tragédie hluboce zasáhla. Sáře je nyní něco přes dvacet a bydlí s matkou, která své chmury zahání alkoholem a pokojíček svého syna udržuje v někdejším stavu jako jakousi podivnou svatyni. Pak se Sáře přihodí něco příšerného: v lesíku nedaleko svého domu objeví Jennyino tělo. Je vtažena do policejního vyšetřování, a zatímco vzdoruje obrovskému mediálnímu zájmu, pomalu na ni samotnou padá podezření. Ale nesleduje ji jen policie…

Doporučená cena: 359,-

Hayesová S., Prozrazení: Napětí na n-tou

2. ledna 2013 v 10:46 | Barbora Hrůzová |  Thriller

Dílo: Prozrazení
Autor: Sam Hayesová
Překlad: Irena Steinerová
Rok vydání: 2011
Počet stran: 399
Nakladatelství: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-2977-5Jsou knihy, které si přečtete, a za týden už si ani nevzpomenete, o čem vlastně byly. Jiné příběhy vám z nějakého důvodu utkví v paměti na velmi dlouhou dobu. Napínavý román Sam Hayesové patří k těm druhým.