Černý déšť; Graham Brown

31. ledna 2013 v 4:47 | Nathalie "Surynka" Peyrichout |  Thriller
Název: Černý déšt (Black rain)
Autor: Graham Brown
Překlad: Jiřina Stárková
Rok vydání u nás: 2012
Počet stran: 432
Nakladatelství: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-3319-2

Národní výzkumný institut Spojených států se zmocní záhadného krystalu s mayskými hieroglyfy. Nález a následné pokusy na něm provedené jej odhalí coby možný zdroj nové energie - čisté, nevyčerpatelné, levné. Na místo nálezu, k troskám mayskému chrámu, odjíždí výprava vedená mladou, ambiciózní Danielle Laidlawovou, která si podle instrukcí najme pilota jménem Hawker, bývalého agenta CIA.
Výprava musí čelit nástrahám brazilské džungle, kde kromě domorodých kmenů řádí i děsiví nezničitelní tvorové, a také multimilionáři Kaufmanovi, jenž chce novou technologii získat pro sebe. Další podivný artefakt, který výprava přiveze zpět, odpočítává čas k 21. prosinci 2012…
Akční, napínavý, exotický a dobrodružný - takový je Černý déšť, debutující thriller Grahama Browna. (Oficiální anotace)


Danielle Laidlawová má za úkol pátrat společně s Arnoldem Moorem, svým kolegou a velmi dobrým známým, po zdroji levné nevyčerpatelné energie, která by nahradila naše fosilní paliva, jež se mohou brzy vypotřebovat. Jelikož se ředitel institutu obává z prozrazení projektu, nejen, že jej oficiálně nazve výpravou za kořeny mayské civilizace v Amazonském pralese, ale hodlá do projektu zapojit co nejméně specializovaných lidí. Danielle s Moorem tedy musí dát dohromady tým sestavený z nezasvěcených osob, což se může zdát problematické. Ještě než se oba dva stihnout do projektu zcela ponořit, je Moore ředitelem institutu odvolán, vrací se do Spojených států a Danielle na všechno zůstává sama. Musí podle profesorových instrukcí najít pilota jménem Hawker, který by měl všechny účastníky bezpečně dopravit do pralesa. Přestože se pilot zezačátku tváří odmítavě (jak už to tak vždycky bývá, když je třeba někoho přemlouvat), nakonec souhlasí a všichni se tak dostanou do zakázané části pralesa, kde objeví zelení zcela zarostlý chrám. Danielle sice ví, že zcela bezproblémová výprava je nečeká, ale to, co následně zažijí, by ji nenapadlo ani v tom nejděsivějším snu. Jen málo lidí se z pralesa vrátí živí.

Musím říct, že příběh je promyšlen skutečně do detailu a je poznat, že autor do něj zapojil spoustu svých zkušeností. Jakožto bývalý pilot vrtulníku mohl do děje bez obav napsat přesné popisy řízení tohoto stroje, o Grahamu Brownovi je také známo, že velmi často cestuje a místa, jež se vyskytují v knize, jsou dozajista popisována pohledem někoho, kdo je viděl i ve skutečnosti, což má své kouzlo. Popisy jsou navíc napsané tak dokonale, že jsem měla pocit, že jsem v tom pralese taky.

Co vám konkrétně na tomto česky přeloženém vydání může vadit, jsou chyby. Bohužel jsem často narážela na překlepy a chybky, které by tam být nemusely. Kdo je velký šťoural, zřejmě mu tento fakt bude překážet i při samotném vžití se do děje, ale kdo si chce tento exotický příběh pořádně vychutnat, jistě tyto skutečnosti rád opomene.

Ke konci se nám ukáže další z autorových záměrů, totiž zapojit do knihy i budoucnost a trochu té 'sci-fi nálady'. Více nechci prozrazovat z toho důvodu, že si tato kniha zaslouží být nejen přečtená, ale taky objevovaná, protože ve chvíli, kdy už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, otočíte stránku a zase si řeknete: "No to snad není možný!"

I když… v jednu chvíli jsem se potýkala s lehkou předvídatelností okamžiku. V okamžiku, kdy se malá skupinka ocitne v podzemí u sirného jezera a snaží se ve tmě rozpoznat možnou hrozbu, bylo mi jasné, odkud nebezpečí přijde. Seshora, jako vždy. Tuhle část si autor mohl odpustit. Ano, jedná se o oblíbenou formu příchodu něčeho strašlivého, ale je to celkem ohrané.

Romantické dušičky určitě také potěším, protože mezi Danielle a pilotem Hawkerem to neskutečně jiskří, takže mohu s uspokojením říct, že kniha v sobě skrývá od všeho trochu. A určitě se také splnil autorův 'ekologický' záměr; totiž aby si čtenář z příběhu odnesl i nějaké ponaučení. Věřím, že každý, kdo přečetl i poslední stránku, se následně alespoň malou chvilku zamýšlel nad tím, jak moc svým neekologickým chováním ohrožujeme naši civilizaci.

Pro ty čtenáře, kteří by se rádi přesvědčili o tom, co z knihy je podloženo skutečnými fakty a co je naopak čistou fikcí, napsal Graham Brown na konec pár řádků ke každé z hlavních myšlenek použitých v příběhu.

Závěrem chci jen říct, že ať už vyhledáváte žánr thriller, sci-fi, nebo jen hledáte víkendové čtení, Černý déšť vám mohu vřele doporučit.
***
Hodnocení: 4/5

***

Knihu Černý déšt vydal Knižní klub

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jane Jane | Web | 31. ledna 2013 v 14:36 | Reagovat

hm, vypadá to celkem dobře... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama