Chbosky S.;The Perks Of Being a Wallflower

20. ledna 2013 v 17:14 | Greni |  Romány
Název: Perks Of Being a Wallflower
Jméno autora: Stephen Chbosky
Rok vydání: 1999
Počet stran: 256
Nakladatelství: Pocket Books
ISBN: 0-671-02734-4

"He's a wallflower. You see things. You keep quiet about them. And you understand." Stydlivý, inteligentní, šestnáctiletý kluk, jenž pochází z obyčejné rodiny střední vrstvy - takový je Charlie. Kniha začíná v momentě, kdy Charlie poprvé nastupuje na střední školu s předsevzetím, že si po loňském neštěstí zase najde přátele. Jako vůbec první si jej všímá mladý profesor literatury, jenž poznává, jak výjimečně chytrý je a nabízí Charliemu pomocnou ruku. Během dalších dní potkává výstředního dlouhána Patricka a jeho kamarádku Sam, studenty z posledního ročníku. Zjišťuje, že svět, do kterého se po jejich boku dostává, je plný hudby, divadla a lidí, kteří bez ohledu na svou zpravidla černou minulost stále stojí při sobě. Postupně pak do této společnosti zapadá a prožívá všechny obyčejnosti školního roku střední školy - večírky, alkohol, první polibek, Rocky Horror Picture Show, nepochopení, rvačky i noční jízdy za hlasitých The Smiths.Kniha je sepsaná velmi čtivou formou dopisů, jejichž adresáta se čtenář nikdy nedoví. Charlie v nich detailně popisuje své pocity, úvahy i nejasné vzpomínky a útržky z dřívějších událostí, které se na samém konci spojí a zanechají silný dojem. Jelikož je příběh psán pro mladé, autor zde hraje na tu pravou notu a ať už je to jen pár odstavců či celý příběh, snad každý se svým způsobem dokáže identifikovat alespoň s některou z hlavních postav. Jejich silné osobnosti i samotné prostředí je natolik věrné, že si nejen k Charliemu, ale i Patrickovi či Sam, jejichž životní příběhy odkrýváte na pozadí všech událostí, vytvoříte jakési pouto. Ať už v Charlieho rodině spatříte tu svou, také jste zažili nešťastnou lásku nebo za sebou měli první divokou párty, ze které se dá jen těžko vzpamatovat, příběh vám i přes své docela jednoduché téma bude mít stále co říct a vy budete s napětím očekávat, jak to celé dopadne. Zkrátka a dobře, pro mě to byla kniha, která nejen přinese zábavu a zanechá dojem, ale také donutí přemýšlet a nabídne i nějaké to ponaučení.

Avšak bohužel, jedno veliké mínus této knihy pro nás, české čtenářstvo, je v tom, že navzdory své popularitě v zahraničí ještě stále není přeložena do češtiny. Na druhou stranu je velmi snadno sehnatelná v elektronické formě (například i na ulož.to) a jazyk, kterým je psána, je skutečně jednoduchý. Jde zejména o hovorovou angličtinu, a tudíž na vás nebudou z dialogů vyskakovat žádné květnaté fráze ani archaismy, a pokud se angličtinu učíte už nějaký ten rok či snad dokonce máte s cizojazyčným čtením zkušenost, nemohu než jen doporučit.

S knihou jsem se setkala, a pravděpodobně jste o ní možná tímto způsobem něco zaslechli i vy, prostřednictvím filmu, který byl samotným autorem knihy natočen loni na podzim. Myslím, že o něm a obecně o tomto příběhu vypovídá už jen to, jak rychle stoupá jeho procentuální hodnocení a umísťuje se na žebříčku oblíbenosti na stránkách Česko-slovenské filmové databáze i zahraničního IMDb. Mnozí kritici jej spatřují přelomovým mezi filmy o středních školách a teenagerech, a tak doufám, že pokud vás odradila nemožnost přečíst si knihu v rodném jazyce, sáhnete alespoň po filmové verzi (i když je to takový knižní hřích, takže hlavně nikde neříkejte, že vám to bylo doporučeno v oddělení Literatury).

Na závěr bych tedy ráda řekla, že tuto knihu považuji za jednu z mých nejoblíbenějších vůbec. Ačkoli je to trochu nebezpečné začínat s recenzí takové knihy, jelikož pak člověk jen velmi těžko dokáže vypíchnout některé špatné stránky, u tohoto díla se takového pochybení ani nebojím. Možná je trochu laciné dát favorizované knize nejvyšší hodnocení a možná to za pár let, až nebudu ve věku, pro který je kniha psána, budu hodnotit jinak, avšak v tuto chvíli, kdy je pult pro mladistvé plný braků a romantických slátanin, je to kniha výjimečná, zvláště pak pro nás, "teenagery". Je to zkrátka asi jako když jste zamilovaní a poprvé si přečtete Austenovou nebo vám v dětství, kdy věříte na kouzla, předčítají Harryho Pottera. Jen tak na takovýto příběh nezapomenete a až budete dospělí, rádi si s jeho pomocí vzpomenete na léta mládí.

Hodnocení: 5/5
Knihu The Perks Of Being a Wallflower vydalo nakladatelství Pocket Books.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama