Karel Čapek - Loupežník

24. ledna 2013 v 23:04 | Natali
Knihu jsem si půjčila hlavně kvůli Bílé nemoci, kterou mám jako povinnou četbu, ale jelikož mám Čapka ráda, pustila jsem se do čtení celé knihy a první málo známá hra, mě úplně dostala.


Název knihy- Loupežník, R.U.R, Bílá nemoc
Jméno autora - Karel Čapek
Rok vydání - 1983
Počet stran - 335

O co jde?
Miminy rodiče odjíždějí na pracovní cestu a nechávají Mimi po dvaceti letech poprvé v domě pouze se služebnou. Mimi, která celých dvacet let viděla pouze stěny svého domu a myslivce, kterého jí více méně vnutili rodiče, se okamžitě zamiluje do chlapce, který tudy jen prochází. Mladík je okouzlen Miminou krásou a zamiluje se do ní také. Mimi se zdráhá, nechce pustit neznámého chlapce k sobě do domu, a tak odchází a nechává Loupežníka samotného před domem. Po chvíli přichází myslivec s květinou, puškou a chatrnými nervy. Když uvidí Loupežníka, pustí se s ním do hádky, čí Mimi je. Jestli myslivce, nebo Loupežníka. Ke konci hádky, už to myslivcovy nervy nevydrží a postřelí nebohého Loupežníka do hlavy. Myslivec, protože si myslí, že Loupežníka zabil, utíká do lesa a ponechá Mimi a služebnou Fanku samotnou s Loupežníkem, kterého nechají odvést do nemocnice, kde podle všeho, hrál s doktorem karty.
V kartách Loupežník vyhrál a tak ho doktor pouští na noční výpravu za Mimi, která v tu dobu už dávno spí. Loupežník vyláká Mimi ven za velkou zeď, kterou je obehnán celý dům. Po chvíli se mezi stromy začne objevovat světlo a jsou slyšet něčí slova. Jsou to matka s otcem, kteří se vrátili dříve z cesty, jelikož měla matka špatné tušení. Nachytají Loupežníka s Mimi a strhne se scéna, ve které pošlou Mimi zpět do domu, aby ji tam mohli zamknout. Loupežník zůstane sám před domem a stále přemýšlí, jak se k Mimi dostat. Po chvíli k němu přichází otec, aby mu vynadal, ale Loupežník se jen tak nevzdává. Matka se k otci za chvílí taktéž přidá. Loupežník naštvaně prohlásí něco v tom smyslu, že když nemůže Mimi ven, tak on může dovnitř, vejde za zeď a zamkne se tam i s Mimi. Začíná více než komická scéna, ve které se pokouší panímáma s pantátou dostat Loupežníka ze svého domu a pomáhá jím k tomu přiopilýstarosta, učitel a hrstka vojáků.
Nakonec všichni Loupežníka vyženou. Loupežník mizí v lese a volá, že se za Mimi vrátí
Hlavní postavy
Mimi - nesmělá a zamilovaná dívka, která po celou dobu svého života pomalu nevyšla z domu
Loupežník - nikdy neudělal nic špatného, jen je zamilovaný do Mimi, teda, alespoň to tvrdí
Fanka - sice nepatří do hlavních postav, ale bez ní by celý děj neměla takovou… šťávu. Hubená a dlouhá ženská od rány se sklony být trochu mužská, celému ději přidává více na humoru
Vlastní dojem
Smála jsem se, až mě břicho bolelo, ale konec mě zklamal. Čekala jsem cokoli - romantický, dramatický, nebo třeba i komický konec, ale tenhle je tak otevřený, že vůbec nevíte, co si o tom máte myslet
Vlastní hodnocení
Kvůli konci, který mě skutečně zklamal 2- (hodnoceno, jako ve škole)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekH ZdenekH | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:00 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na literatura-numeroun.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

2 WaclawX WaclawX | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 9:58 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama