Morrell D., Na ostří: Akce a zase akce

29. ledna 2013 v 6:50 | Barbora Hrůzová |  Thriller

David Morrell
Na ostří
Překladatel: Dalibor Míček
ISBN 978-80-7362-889-5
Rok vydání: 2012
Počet stran: 456
Nakladatelství Alpress edice KLOKAN

Knihy Davida Morrella se vyznačují poměrně širokým záběrem témat, vždy však jde o četbu napínavou, většinou spadající do kategorie thriller. Kniha Na ostří je pak thrillerem super akčním od začátku až do konce, čtenáře po celou dobu téměř nenechá vydechnout.

Aaron a Carl jsou kamarádi od dětství, v dospělosti však už nejde jen o jednoduché přátelství dvou osamělých duší. Každý z nich má trochu jiný žebříček hodnot a jinak nastavené rozpoznávání dobra a zla. Když se po letech znovu sejdou, jejich vztah nutně prošel dramatickou a tragickou proměnou. Stali se z nich nepřátelé na život a na smrt, zároveň však i s příměsí lítosti a pocitu zrady a zmarněné příležitosti.

Většina napínavého románu spočívá v popisování akčních scén. Každou chvíli se střílí, vybuchuje, srovnává se zemí a hlavně se neustále vraždí.

Kladní hrdinové - manželé Aaron a Jamie mnohokrát unikají smrti jen o vlásek, zatímco jejich přátelé, pomocníci a kolegové okolo nich padají jako mouchy. Manželé musejí řešit dvě základní hádanky: kdo je zrádcem v jejich vlastních řadách a čeho chce jejich nepřítel vlastně dosáhnout? Jde jen o pomstu, nebo je za tím něco víc?

Autor nezakrývá svůj obdiv k elitním jednotkám a oficiálním strukturám moci v USA. Přestože se i tam vyskytnou poměrně nesympatičtí jedinci, jako celek jsou jednoznačně "ti správní hoši". Demonstranti a odpůrci ničení životního prostředí, kácení deštných pralesů a vykořisťování zemí třetího světa jsou zde vykresleni jen jako stád o ovcí a vedlejší, dost nepovedený, produkt demokracie.

Celou knihou se pak vine obdiv k tzv. chladným zbraním - nožům všeho druhu. Poučíme se něco málo o historii jejich výroby, o nejslavnějších a nejdražších kouscích a také o způsobech, jakým se nože používají k zabíjení.
Příběh se ovšem velmi dobře čte a díky permanentní akci se jen těžko odkládá. Řekla bych, že by se podle ní dal natočit veleúspěšný hollywoodský superakční trhák, který by se líbil především mužům.

***
hodnocení: 4/5
***

Knihu Na ostří vydal Alpress.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama