Černé slunce; Graham Brown

23. února 2013 v 11:09 | Nathalie Peyrichout |  Thriller
Název: Černé slunce (Black sun)
Autor: Graham Brown
Překlad: Šárka Kadlecová
Rok vydání u nás: 2012
Počet stran: 400
Nakladatelství: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-3781-7

Napínavé pokračování dobrodružného thrilleru Černý déšť: Artefakt, který Danielle Laidlawová z amerického Národního výzkumného institutu, organizace sdružené se CIA, a profesor McCarter, odborník na mayskou civilizaci, přivezli s nasazením života z amazonské džungle, cosi neúprosně odpočítává, přičemž nuly má dosáhnout 21. prosince 2012. Zároveň neznámo odkud čerpá a shromažďuje obrovské množství energie. Z objevených hieroglyfů navíc profesor usuzuje, že někde existují tři další, podobné kameny. Přinášejí tyto předměty lidstvu záchranu, nebo zkázu? A podaří se je objevit dřív, než padnou do nepovolaných rukou? (oficiální anotace)


Na začátku knihy je Danielle s profesorem McCarterem někde v Mexiku a snaží se o kamenech a jejich existenci zjistit něco víc. Při výstupu na horu jsou však přepadeni a únosci s sebou vezmou Danielle. McCartera si nevšimnou z důvodu, že se domnívají, že je po smrti. To ho zachrání, ale stejně se následující týdny nemůže pohnout a je v péči šamana, který mu na jeho zraněnou prostřelenou nohu nemůže zajistit skutečné léky.


Ředitel NVI, Arnold Moore, zjistí, že Danielle unesli do Honkongu lidé jistého boháče Kchanga, a proto jede do Afriky najít Hawkera a požádat ho o pomoc. Je to tak trochu ilegálně, protože sám prezident, který ví o všem, co se děje v NVI, to zakázal z důvodů napjatých vztahů s Kchangovou zemí. Moore se proto rozhodne jet za Hawkerem na vlastní pěst a zafinancuje celou záchrannou akci ze svých úspor.


Hawker se tedy vydává zachránit Danielle, která je schovaná v Kchangově soukromém "gulagu" pod mrakodrapem. Tam se také seznámila s jistým Petrovovem, který měl pro Kchanga unést ruského chlapce Jurije, na němž se dělaly testy. Kvůli nehodě na lodi se Petrov dostal moc na sever a Kchang se domníval, že se mu i s Jurijem pokusili utéct. Proto je uvěznil. Během záchranné akce přežije z vězněných jen Danielle a Jurij, kterého od té chvíle berou s sebou. Zjišťují, že důsledkem testování je velmi citlivý na jakýkoliv magnetismus, proto vycítí kameny. Opět je čeká dlouhá a namáhavá cesta spojená s odkazem z budoucnosti a opět musí během toho všeho před někým utíkat. Kchang se totiž nechce vzdát a chce mít kameny pro sebe. Věří, že ho vyléčí ze svalové dystrofie.


Jediné, co mi snad na knize vadilo, bylo, že se ve spoustě myšlenek shodovala s prvním dílem. Tam například byl "úhlavním nepřítelem" miliardář, stejně jako tady. Přišlo mi, že se to tak nějak točí v kruzích. Spousta věcí mohla být odlišná, ale Brown se nesnažil vymyslet něco jiného. Když už ale musel i do tohoto dílu zapojit miliardáře, musí se cenit fantazie. Zatím co v prvním díle šel miliardář čistě po zisku finančním, Kchang to dělal ze sobečtějšího důvodu, své nemoci. Svalové dystrofii se totiž snažil zabránit pomocí elektrošoků a ty kameny měly v sobě víc energie, než si kdokoliv dokáže představit.
Oceňuju, že Brown stále dobře vykresloval vzájemné vztahy Danielle a Hawkera. Jako bych cítila jak to mezi nimi jiskří a přestože se naskytlo pár příležitostí, autor nedopustil, aby se ti dva spolu vyspali. Má pravdu, je ještě brzo. Kdyby se k tomu dostali ve druhé knize, co by se pak dělo v těch dalších? Už by to zaručeně nebyla taková zábava.


Musím říct, že autor dokáže opravdu dobře uhodit na tu ženskou část. Dokonce i já, která nejsem příliš romantická a v podstatě odsuzuju červenou knihovnu, jsem si pořád přála, aby ti dva skončili spolu a tajně jim fandila. Dokonce když se objevil Daniellin bývalý přítel Marcus s žádostí o ruku, myslela jsem jen na to, aby to Hawker nezjistil. Samozřejmě, že to zjistil a protože neznal Danielinu odpověď, zklamaně odešel. Takže se Brownovi musí do úspěchů připsat to, že dokáže v jedné knize smíchat tolik žánrů, dějů a pocitů a ani vám to nepřijde přeplácané.


Co mě trochu mrzelo, i když mi bylo jasné, že to tak dopadne, bylo, že Jurij na konci umře. Je to kruté, zvlášť, když zjistíte, co se stalo. Důvod a způsob smrti schválně neprozradím, aby vás čekalo taky nějaké překvapení, ale u Browna se cení i tahle chvíle. Bylo to smutné, ale v podstatě vám nedal prostor ke smutku, nemáte pořádně prostor k tomu si uvědomit, že postava, na které by vám mělo záležet (stejně jako na všech důležitých postavách), umřela. Na jednu stranu musím říct, že mi to ani nevadilo. Přitom mě většinou zamrzí smrt nějaké postavy, na druhou stranu si myslím, že tomu mohl věnovat víc času. Víc, než větu "...bylo toho na něj moc." a tím ukončit celé téma jménem Jurij.


Když si proberu knihu jako celek, musím říct, že jsem z ní úplně nadšená. Je plná akce, zbraní, krve a všeho, čeho byste od napínavé knihy čekali a stejně, jako jsem doporučovala Černý déšť, doporučuju i Černé slunce. I tahle kniha opět zanechává ve vás myšlenku na naši civilizaci. Černý déšť nutil lidi se zamyslet nad ekologičností svého chování vůči přírodě a Černé slunce vás přesvědčí k tomu se zamyslet nad tím, jak to vlastně bylo s Mayi. Jestli se skutečně setkali s někým z budoucnosti (jak nad tím uvažuje spousta specializovaných lidí ve svých - občas vědeckých - knihách) nebo jak to vlastně bylo.


***
Hodnocení: 4/5

***

Knihu Černé slunce vydal Knižní klub

(Poznámka: Recenze byla zveřejněna 11. ledna 2013 na mém blogu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana R. Jana R. | 26. února 2013 v 9:29 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, proč ne... klidně bych si to přečetla, ale nejdřív snad ten první díl :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama