Urban fantasy, nebo spíš pohádka pro dospělé?

3. února 2013 v 13:41 | Barbora Hrůzová |  Fantasy

Blanka Jehlíková
Čarodějka
Nakladatelství Deus
20012
227 s.
ISBN 978-80-87408-19-3

Tahle kniha mě trochu překvapila. Podle obálky a anotace jsem čekala něco trošku jiného, než jemnou moderní pohádku pro dospělé. Ale překvapení vlastně nebylo nepříjemné. Kniha je taková, jaká je, netváří se jako filosofické veledílo, prostě "jen" baví. A to úplně stačí.


Spisovatelka Blanka Jehlíková pro mě byla až dosud naprosto neznámá. Zřejmě hlavně proto, že ačkoliv tato kniha není zdaleka její prvotina, věnovala se dosud jinýmu žánrům. Všechny její předchozí knihy byly cestopisy či historické pověsti, což je oblast literatury, která mě dost míjí.

Ve své poslední knize Čarodějka se autorka pustila na cestu fantasy a zvolila styl úsporný, bez dlouhých popisů reálií a myšlenkových pochodů. Kniha má svižné tempo, děj jde rychle dopředu a čtenář se rozhodně nenudí. Také je vidět, že autorka "nevaří z vody". Zřejmě zúročila dobře svoje znalosti historických pověstí a prostudovala si nějaké ty materiály o čarování a magických předmětech, které jsou k tomu potřeba.

Pokud se dá knize něco vytknout, je to nepřehlédnutelný fakt, že některé části textu se zbytečně často opakují. Působí to na mě dojmem, jako by každá kapitola byla psána jako samostatná povídka, která má úvod, vlastní děj a závěr a teprve dodatečně je autorka spojila do jednoho románu. Jednotlivé kapitoly se taky trochu liší kvalitou. První kapitola o jízdě autobusem mrtvých mi přišla nejslabší ze všech a díky tomu, že byla tak nešťastně zařazena hned na začátek, jsem po jejím přečtení dokonce uvažovala, že knihu odložím. Neudělala jsem to a nelituji. Další dvě kapitoly byly o kapku lepší a pak už mě děj opravdu "chytil". Pátrání po vrahovi malé holčičky bylo už velmi napínavé, ale podle mého skutečně nejlepší byly poslední dvě kapitoly, odehrávající se v Itálii. Tam už bylo nejen napětí, ale i akce a rychlý spád.

Myslím, že kniha se povedla a docela bych uvítala, kdyby Blanka Jehlíková napsala pokračování.

Hodnocení 4/5

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama