Severská detektivka

23. dubna 2013 v 9:00 | Barbora Hrůzová |  Recenze

Leena Lehtolainen
Zasněžená ženaSeverské detektivky jsou nyní obecně oblíbené. Čím méně se o nich vědělo a mluvilo zhruba před deseti lety, tím více jsou nyní takzvaně "v kurzu". Mezi nejznámější autory patří samozřejmě Stieg Larsson - autor trilogie Milénium, Lars Kepler (Hypnotizér), Johan Theorin (Smršť) či nejnověji Jo Nesbo (Sněhulák).
Méně známé jsou ženy - autorky. Výjimkou je např. Camilla Läckberg (Mořská panna) a také finská spisovatelka Leena Lehtolainen se svými detektivními romány s hlavní hrdinkou policistkou Mariou Kalliovou.
Děj knihy začíná prologem - svatbou hlavní hrdinky a při této příležitosti se seznámíme i s několika jejími kolegy, více či méně sympatickými. Děj pokračuje později návštěvou Kalliové na zámečku Rosberga, kde má přednášku o duševní sebeobraně. Svérázná majitelka zámečku Elina zde totiž pořádá různé kurzy pro ženy a dokonce je sem mužům vstup přímo zakázán. Když se pak Elina ztratí a náhodný lyžař ji najde umrzlou v lese, rozbíhá se pátrání, které má docela překvapivé vyústění.
Příběh je kombinací klasické detektivky s psychologickým i společenským románem. Dává nahlédnout do života současné finské společnosti s jejími problémy - alkoholismem, přistěhovalci i podivnou odnoží katolické církve laestadiány. Autorka velice citlivě postihuje problémy dnešních žen ve společnosti, jejich postavení, možnosti i přetrvávající předsudky. Přesto čtenář nemá z knihy pocit, že jde o dílo feministické, které má primárně za cíl pranýřovat mužský šovinismus. Je to příběh s mnoha vrstvami a je na čtenáři samotném, aby si vybral, zda se nechá unést pouze detektivní zápletkou, či také něčím navíc.
Hodnocení: ****
Nakladatelství Hejkal, 2008, přeložila Markéta Hejkalová, počet s. 282. ISBN 978-80-86026-56-5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama