Recenze

Severská detektivka

23. dubna 2013 v 9:00 | Barbora Hrůzová

Leena Lehtolainen
Zasněžená ženaSeverské detektivky jsou nyní obecně oblíbené. Čím méně se o nich vědělo a mluvilo zhruba před deseti lety, tím více jsou nyní takzvaně "v kurzu". Mezi nejznámější autory patří samozřejmě Stieg Larsson - autor trilogie Milénium, Lars Kepler (Hypnotizér), Johan Theorin (Smršť) či nejnověji Jo Nesbo (Sněhulák).
Méně známé jsou ženy - autorky. Výjimkou je např. Camilla Läckberg (Mořská panna) a také finská spisovatelka Leena Lehtolainen se svými detektivními romány s hlavní hrdinkou policistkou Mariou Kalliovou.
Děj knihy začíná prologem - svatbou hlavní hrdinky a při této příležitosti se seznámíme i s několika jejími kolegy, více či méně sympatickými. Děj pokračuje později návštěvou Kalliové na zámečku Rosberga, kde má přednášku o duševní sebeobraně. Svérázná majitelka zámečku Elina zde totiž pořádá různé kurzy pro ženy a dokonce je sem mužům vstup přímo zakázán. Když se pak Elina ztratí a náhodný lyžař ji najde umrzlou v lese, rozbíhá se pátrání, které má docela překvapivé vyústění.
Příběh je kombinací klasické detektivky s psychologickým i společenským románem. Dává nahlédnout do života současné finské společnosti s jejími problémy - alkoholismem, přistěhovalci i podivnou odnoží katolické církve laestadiány. Autorka velice citlivě postihuje problémy dnešních žen ve společnosti, jejich postavení, možnosti i přetrvávající předsudky. Přesto čtenář nemá z knihy pocit, že jde o dílo feministické, které má primárně za cíl pranýřovat mužský šovinismus. Je to příběh s mnoha vrstvami a je na čtenáři samotném, aby si vybral, zda se nechá unést pouze detektivní zápletkou, či také něčím navíc.
Hodnocení: ****
Nakladatelství Hejkal, 2008, přeložila Markéta Hejkalová, počet s. 282. ISBN 978-80-86026-56-5

Čapkovská neklasika

7. února 2013 v 16:31 | Natali
Knihu jsem si půjčila hlavně kvůli Bílé nemoci, kterou mám jako povinnou četbu, ale jelikož mám Čapka ráda, pustila jsem se do čtení celé knihy a první málo známá hra, mě úplně dostala.

Názevknihy- Loupežník, R.U.R, Bílá nemoc
Jméno autora - Karel Čapek
Rok vydání - 1983
Počet stran - 335
O co jde?
Miminy rodiče odjíždějí na pracovní cestu a nechávají Mimi po dvaceti letech poprvé v domě pouze se služebnou. Mimi, která celých dvacet let viděla pouze stěny svého domu a myslivce, kterého jí více méně vnutili rodiče, se okamžitě zamiluje do chlapce, který tudy jen prochází. Mladík je okouzlen Miminou krásou a zamiluje se do ní také. Mimi se zdráhá, nechce pustit neznámého chlapce k sobě do domu, a tak odchází a nechává Loupežníka samotného před domem. Po chvíli přichází myslivec s květinou, puškou a chatrnými nervy. Když uvidí Loupežníka, pustí se s ním do hádky, čí Mimi je. Jestli myslivce, nebo Loupežníka. Ke konci hádky, už to myslivcovy nervy nevydrží a postřelí nebohého Loupežníka do hlavy. Myslivec, protože si myslí, že Loupežníka zabil, utíká do lesa a ponechá Mimi a služebnou Fanku samotnou s Loupežníkem, kterého nechají odvést do nemocnice, kde podle všeho, hrál s doktorem karty.
V kartách Loupežník vyhrál a tak ho doktor pouští na noční výpravu za Mimi, která v tu dobu už dávno spí. Loupežník vyláká Mimi ven za velkou zeď, kterou je obehnán celý dům. Po chvíli se mezi stromy začne objevovat světlo a jsou slyšet něčí slova. Jsou to matka s otcem, kteří se vrátili dříve z cesty, jelikož měla matka špatné tušení. Nachytají Loupežníka s Mimi a strhne se scéna, ve které pošlou Mimi zpět do domu, aby ji tam mohli zamknout. Loupežník zůstane sám před domem a stále přemýšlí, jak se k Mimi dostat. Po chvíli k němu přichází otec, aby mu vynadal, ale Loupežník se jen tak nevzdává. Matka se k otci za chvílí taktéž přidá. Loupežník naštvaně prohlásí něco v tom smyslu, že když nemůže Mimi ven, tak on může dovnitř, vejde za zeď a zamkne se tam i s Mimi. Začíná více než komická scéna, ve které se pokouší panímáma s pantátou dostat Loupežníka ze svého domu a pomáhá jím k tomu přiopilýstarosta, učitel a hrstka vojáků.
Nakonec všichni Loupežníka vyženou. Loupežník mizí v lese a volá, že se za Mimi vrátí
Hlavní postavy
Mimi - nesmělá a zamilovaná dívka, která po celou dobu svého života pomalu nevyšla z domu
Loupežník - nikdy neudělal nic špatného, jen je zamilovaný do Mimi, teda, alespoň to tvrdí
Fanka - sice nepatří do hlavních postav, ale bez ní by celý děj neměla takovou… šťávu. Hubená a dlouhá ženská od rány se sklony být trochu mužská, celému ději přidává více na humoru
Vlastní dojem
Smála jsem se, až mě břicho bolelo, ale konec mě zklamal. Čekala jsem cokoli - romantický, dramatický, nebo třeba i komický konec, ale tenhle je tak otevřený, že vůbec nevíte, co si o tom máte myslet
Vlastní hodnocení
Kvůli konci, který mě skutečně zklamal 2- (hodnoceno, jako ve škole)
 
 

Reklama

Rubriky